Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

SKRZYSZÓW NA FESTIWALU ?VITAE VALOR?

zobacz zdjęcia..

W dniach 7-13 grudnia 2007 roku w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie odbył się VII Festiwal Filmowy ?Vitae Valor? /?Wartość Życia?/. Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie Akademickie ?Tratwa?, zaś jednym ze współorganizatorów ? Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.


GCKiB współpracuje z organizatorami ?Vitae Valor? już od 4 lat, promując w głównym programie laureatów swojego przedsięwzięcia ? Młodzieżowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Prezentacji Multimedialnych ?Stop!?. Ta znana skrzyszowska inicjatywa gromadzi filmy twórców nieprofesjonalnych, głównie uczniów gimnazjów i liceów, którzy w swoich utworach podejmują problematykę walki z uzależnieniami.
W tym roku, podczas IV Festiwalu ?Stop!?, który odbył się w maju, zwycięstwo przypadło ex aequo dwóm obrazom: ?Oto jest pytanie? w reż. Krzysztofa Głuszaka, juniora, oraz filmowi pt. ?Wpelllzlyśmy?? w reż. Bartosza Poręby i Macieja Karkoszy. Oba utwory zostały zaprezentowane w wypełnionej publicznością sali MCK i przyjęte z aplauzem.

Pierwszy z nich jest swoistym, zwięzłym (1 minuta projekcji!) plakatem antynikotynowym, drugi dokumentuje nasze typowe nastawienia w kwestiach społecznych ? konkretnie: w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Wśród obecnych w tym dniu w MCK znaleźli się m.in. przedstawiciele Gminy: wójt Skrzyszowa, inż. Józef Gądek, Małgorzata Chwistek ? dyr. GCKiB, Stanisława Siemek ? dyr. Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej i Gimnazjum w Szynwałdzie, Beata Mazur ? wicedyrektor tejże placówki oraz Marek Wróbel ? dyr. Liceum w Skrzyszowie.

Kolejnym wątkiem skrzyszowskim w tym dniu było otwarcie dwóch wystaw fotograficznych, przygotowanych przez Gminne Centrum: ?Gmina Skrzyszów w obiektywie? oraz ?Małopolska oczami skrzyszowskich licealistów?. Pierwsza ekspozycja prezentowała plon konkursu fotograficznego ogłoszonego przez GCKiB, przygotowanego w ramach udziału w drugiej edycji projektu ?Rzeczpospolita Internetowa? ? programu wsparcia społeczności lokalnych z gmin wiejskich, realizowanego przez Fundację Grupy TP we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
Spośród ponad 120 zdjęć zgłoszonych do artystycznej rywalizacji, jury pod przewodnictwem Tadeusza Koniarza wybrało 60, które zostały wyeksponowane w galerii w holu MCK.
Najlepsze uhonorowano nagrodami i wyróżnieniami. I miejsce przypadło Agnieszce Robak i Karolinie Mazur, II ? Krzysztofowi Chwistkowi i Grzegorzowi Królowi, III miejsce zdobyła praca Jakuba Barnasia. Wyróżnieni zostali: Bożena Niemiec, Hubert Burzawa, Jakub Barnaś (za drugie zdjęcie) oraz Agnieszka Robak i Karolina Mazur(za drugie zdjęcie). Ceremonii wręczenia nagród dokonali: wójt Józef Gądek
i dyr. Małgorzata Chwistek.

Druga wystawa, przygotowana przez Beatę Łabno i Beatę Biedrzycką, dokumentowała artystyczne talenty licealistów ze Skrzyszowa, którzy od dawna pasjonują się fotografią i mogą pochwalić się już sporymi umiejętnościami w tej dziedzinie. Jeszcze jeden akcent skrzyszowski w tym dniu to występ zespołu Na Przełaj, z Szynwałdu, w składzie: Krystyna Czekaj, Anna Stańczyk i Marek Stańczyk. Zespół istnieje od 10 lat i obecnie wykonuje utwory własne, głównie autorstwa Marka Stańczyka, mieszczące się w nurcie piosenki religijnej. Grupa promowała swą najnowszą płytę, ?Mój Eden?, która została wydana w tym roku. Obecnie muzycy pracują nad materiałem do nowej płyty, zawierającej kolędy i pastorałki.

W zgodnej opinii uczestników festiwalowy wieczór w Mościckim Centrum Kultury, przygotowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek, był ciekawą i atrakcyjną promocją środowiska skrzyszowskiego oraz niektórych przejawów jego aktywności.

 

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie