Vsmart Extensions

Ludzie stąd

Dokumenty

Kalendarz


Dzisiaj jest: Piątek
25 Września 2020
Imieniny obchodzą
Aureli, Aurelia, Aurelian, Franciszek,
Gaspar, Herkulan, Kamil, Kleofas,
Kleopatra, Ładysław, Piotr, Rufus,
Świętopełk, Wincenty, Władysław,
Władysława, Włodzisław

Do końca roku zostało 98 dni.
Zodiak: Waga

Licznik wizyt

Wizyty na stronie [+/-]

Od 28.07.2011
Wizyt: 1 499 334

Facebook i My

PDF Drukuj Email

Elżbieta STEPSKA-KOT, z domu Sławińska. Działaczka społeczna, pedagog, autorka wierszy i wspomnień z czasów gehenny w Kazachstanie.
Urodziła się w 1937 roku w Uściu Zielonym nad Dniestrem. Jej ojciec, Tomasz Sławiński, policjant II RP, pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Tarnopolu i tam, 17 września 1939 roku, z chwilą wkroczenia wojsk sowieckich do miasta, został aresztowany. Wywieziony do obozu w Ostaszkowie, został zamordowany w Twerze (dawny Kalinin) i spoczywa w Miednoje.
13 kwietnia 1940 roku została wywieziona wraz z matką Anną (z domu Chrupek) i starszą o 6 lat siostrą Wandą do Kazachstanu. Spędziła tam ponad 6 lat, przebywając kolejno w miejscowościach: Żołkuduk, Pawłodar i Urlutiup.
Do Polski wróciła w 1946 roku. Mieszkała najpierw w Szynwałdzie (przez 2 lata), potem w Skrzyszowie, gdzie mieszka do chwili obecnej.
Ukończyła technikum, następnie liceum pedagogiczne oraz Studium Nauczycielskie w Krakowie. Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła również studia podyplomowe w Piotrkowie Trybunalskim.
Pracę rozpoczęła w Skrzyszowie w 1957 roku. Przez 34 lata przeszła wszystkie etapy kariery zawodowej - od sekretarki szkolnej do dyrektora szkoły.
Po przejściu na emeryturę poświęciła się pracy społecznej - w Zarządzie Związku Sybiraków w Tarnowie, w Zarządzie Rodziny Katyńskiej w Tarnowie, w Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 roku" w Katowicach, pełniąc równocześnie funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 roku", Oddział w Tarnowie (do chwili obecnej).
Uczestniczy w wielu spotkaniach z młodzieżą, z organizacjami środowiskowymi i niepodległościowymi.
Za swą działalność uhonorowana m.in. Odznaką Honorową Sybiraka (przyznaną przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie, 1994), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (przyznanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, 1996), Medalem 15-lecia Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 roku" (przyznanym przez Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 roku" w Katowicach,  2005), Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (nadanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, 2005), Krzyżem Zesłańca Sybiru (przyznanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, 2006), Srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji - za kontynuowanie pamięci i tradycji poświęconej Policji II RP (przyznanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, 2008).
Jest autorką artykułów i wspomnień publikowanych w prasie oraz autorką zbiorków: "Ballada syberyjska" (wyd. w 1996 i wznowiony w 2003), "Okaleczone dzieciństwo"(2006) oraz najnowszego tomiku wierszy - "Moja myśl" (2008).

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie