Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

W darze dla skrzyszowskiej Biblioteki


Gminna Biblioteka Publiczna w Skrzyszowie wzbogaciła się w styczniu 2007 roku o nowe książki i to w liczbie 5 343 tytuły!

Stało się to możliwe dzięki stałym kontaktom placówki z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie. MIK jest instytucją samorządową województwa małopolskiego, powstałą na fundamencie krakowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Realizuje on założenia strategii rozwoju Małopolski, ustalone przez władze regionu (sejmik, zarząd, marszałka).


Biblioteka w Skrzyszowie od kilku już lat współpracuje z Instytutem, uczestnicząc w spotkaniach, szkoleniach i projektach adresowanych do małych placówek kulturalnych na terenie województwa.

Za pośrednictwem Instytutu skrzyszowska Gminna Biblioteka Publiczna przystąpiła np. do programu Centrum Aktywności Lokalnej,
w którym tworzony jest i promowany ?animacyjny? model działania instytucji kulturalnej w środowisku lokalnym.

Z końcem 2006 roku MIK zmienił siedzibę i z konieczności zmuszony został
do ograniczenia swego księgozbioru, skupiając się jedynie na pozycjach dotyczących sztuki, tworzących tzw. Bibliotekę Sztuki. Wszystkie pozostałe postanowiono przekazać nieodpłatnie wybranej bibliotece. Wybór padł na placówkę w Skrzyszowie.

Gminna Biblioteka Publiczna należy do najlepiej zaopatrzonych w powiecie.
Mimo to wielu wydawnictw i wielu poszukiwanych tytułów nie miała w swoim posiadaniu. Obecnie ten stan uległ zmianie.
Dzięki przekazanym zasobom w skrzyszowskich zbiorach znalazł się np. cały dorobek literacki Sławomira Mrożka, polska i zagraniczna klasyka dramatu, liczne zbiory poetyckie (np. Anna Achmatowa, Thomas Stearns Eliot, Osip Mandelsztam),
pozycje z dziedziny literatury dziecięcej i młodzieżowej, sporo wydawnictw etnograficznych (w tym wszystkie dzieła Oskara Kolberga), liczne przewodniki geograficzne.

Obecnie cała darowizna jest selekcjonowana, katalogowana i opracowywana.
Spora część spośród otrzymanych woluminów zostanie przekazana również filiom bibliotecznym w Łękawicy, Pogórskiej Woli i Szynwałdzie. Wartość przekazanych książek wynosi 26 987 zł. To jeden z kilku przykładów dostrzeżenia i uhonorowania pracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skrzyszowie.

 

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie