Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

BIBLIOTEKA MA 60 LAT

 


Biblioteka Publiczna w Skrzyszowie, będąca częścią Gminnego Centrum Kultury
i Bibliotek, założona została w 1947 roku, zatem w roku bieżącym obchodzi swoje 60-lecie. Ten znaczący jubileusz znalazł odzwierciedlenie w programie przygotowanym z tej okazji przez GCKiB. W dniach 7-13 maja 2007, tradycyjnie obchodzonych w całej Polsce jako Tydzień Bibliotek, odbyły się różnego rodzaju spotkania, koncerty i wystąpienia okolicznościowe, które przyjęte zostały z dużym zainteresowaniem przez środowisko i potwierdziły rangę tego wydarzenia.

Gościliśmy pisarkę - Katarzynę Grocholę. Można było obejrzeć spektakle dla dzieci
oraz koncert młodych artystów.

 

Spotkanie z Katarzyną Grocholą

7 maja 2007 roku aula Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie wypełniła się czytelnikami, którzy przybyli na spotkanie ze znaną pisarką Katarzyną Grocholą. Autorka wielu bestsellerów, w tym przebojowego cyklu powieści o Judycie, ?Żaby i anioły?, odpowiadała na liczne pytania dotyczące jej życia i twórczości. Mówiła m.in. o swoich spotkaniach autorskich, o literackich inspiracjach, o tym, jak przyjęła ekranizacje swoich powieści ?Nigdy w życiu!? i ?Ja wam pokażę?, o rozlicznych doświadczeniach zawodowych w różnych miejscach pracy, o rodzinie (z której część mieszka w pobliskim Brzesku), o swej chorobie, która była jej istotnym doświadczeniem życiowym, o najbliższych planach zawodowych, dzieliła się swoimi przemyśleniami
na różne tematy.

Pisarka chętnie i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania, i okazała się osobą bezpośrednią, otwartą, dowcipną, o ciekawych poglądach na temat życia i literatury. Sympatyczna i interesująca rozmowa trwała blisko 2 godziny, a zakończyło je wspólne pozowanie do zdjęcia wraz z paniami bibliotekarkami z okolicznych filii bibliotecznych.
W spotkaniu, które poprowadził instruktor GCKiB Jerzy Świtek, uczestniczyły osoby zarówno ze Skrzyszowa, ale również z najbliższych okolic, w tym także z Tarnowa.

Spektakle dla dzieci

W ramach obchodów jubileuszu Gminne Centrum Kultury i Bibliotek zaprosiło dzieci
do Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego na spektakle.
8 maja br. przedszkolaki ze Skrzyszowa i Szynwałdu obejrzały na małej scenie przedstawienie Janusza Pokrywki ?O królewiczu, co nie umiał nic?.
Zabawna i pouczająca opowieść o królewskim potomku, który został porwany
przez zbójców, a następnie uwolnił się dzięki sprytowi i pracowitości, bardzo podobała się najmłodszym widzom. Przy okazji mali miłośnicy teatru mieli możliwość poznać różne techniki teatru lalkowego, a po spektaklu aktorzy: Bogusława Podstolska-Kras
i Mariusz Szaforz
rozmawiali z dziećmi, opowiadali o swojej pracy
i odpowiadali na liczne pytania.
Nazajutrz do teatru zaproszeni zostali uczniowie młodszych klas szkół podstawowych
w Skrzyszowie, Szynwałdzie, Pogórskiej Woli, Ładnej i Łękawicy. Dzieci wypełniły
do ostatniego miejsca widownię dużej sceny Teatru im. Solskiego (370 miejsc)
i obejrzały widowisko Ewy Marcinkówny ?Marysia i krasnoludki?, oparte na znanej bajce Marii Konopnickiej. Bogata inscenizacja, kolorowe kostiumy i scenografia, zabawne i wzruszające sytuacje oraz melodyjne piosenki śpiewane przez aktorów sprawiły, że młodzi widzowie z entuzjazmem odebrali przedstawienie.
Po spektaklu z publicznością spotkał się aktor Marek Kępiński, który na scenie kreował role Koszałka-Opałka oraz króla Błystka. Artysta odsłaniał przed młodymi widzami tajniki teatru i odpowiadał na liczne i nieraz dociekliwe pytania.

Okolicznościowa akademia

Główna uroczystość jubileuszowa odbyła się w Domu Strażaka w Skrzyszowie. W sali remizy, odświętnie udekorowanej przez artystę-plastyka Józefa Lasko, zasiedli sympatycy Biblioteki, byłe bibliotekarki placówki, dyrektorzy szkół i przedszkoli, księża miejscowej parafii, tarnowscy księgarze i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz radni Rady Gminy i pracownicy Urzędu Gminy,
z wójtem Skrzyszowa, inż. Józefem Gądkiem na czele. Spotkanie rozpoczęło się
od prezentacji wierszy poetów zrzeszonych w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Tarnowie. Wybrane przez siebie utwory przedstawili: Maria Kwater, Maria Słowik-Pokorny i Bartosz Baran, zaś prace plastyczne artystów Stowarzyszenia (grafiki, akwarele, obrazy olejne, hafty, gobeliny, rzeźby) zostały w tym dniu wyeksponowane w formie wystawy. Równolegle oglądać można było w gablotach wystawę przygotowaną przez bibliotekarkę GCKiB, Lucynę Lasko, dokumentująca historię placówki.
Dyrektor Małgorzata Chwistek zaprezentowała krótki rys historyczny, ilustrujący kolejne etapy rozwoju Biblioteki i scharakteryzowała jej stan obecny.

Z kolei głos zabrał wójt Józef Gądek, który wyraził uznanie dla placówki, od sześciu dekad służącej środowisku. Przy tej okazji uhonorował również osoby najbardziej zasłużone dla placówki-jubilatki, szczególne słowa wdzięczności kierując pod adresem pierwszej osoby kierującej Biblioteką, Marii Chwistek. Podobny charakter miały wystąpienia dyr. Janiny Kani z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego
oraz ks. prof. Michała Bednarza, wybitnego biblisty i wykładowcy akademickiego, który urodził się i wychował w Skrzyszowie.

Uczennice i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Ładnej,
pod kierunkiem Elżbiety Płanety
, przedstawili program artystyczny ?Z książką
przez epoki?. Zabawna i pomysłowa prezentacja pokazywała, jak na przestrzeni wieków zmieniała się książka ? jej rola, charakter i wygląd.

Spotkanie zakończył recital znanego poety, satyryka i barda, Andrzeja Poniedzielskiego, który w programie ?Pilnujmy marzeń? przedstawił dawne i nowsze utwory ze swego repertuaru. Znakomite piosenki gościa wieczoru uzupełniała dowcipna i błyskotliwa konferansjerka, którą artysta przeplatał swoje utwory.

Występ Andrzeja Poniedzielskiego spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, zakończonym bisem.

Koncert młodych artystów

W ostatnim dniu uroczystości jubileuszowych w Domu Strażaka odbył się koncert estradowy pt. ?Byle do wiosny?. Wzięły w nim udział zespoły: kabaret Kwaśne Mleko
i grupa rockowa Sweet Revenge.

Kwaśne Mleko tworzą bracia Andrzej i Radosław Jachymowie ze Skrzyszowa.

Występują od 2006 roku. Sami piszą teksty, sami reżyserują. W programie zaprezentowali swoje najbardziej znane skecze: ?Weterynarz?, ?Matrix?, ?Bezdomni?, ?Ujarani na maksa? i ?Krasnoludki?, które wręcz owacyjnie zostały przyjęte
przez młodzieżową publiczność, zasiadającą w tym dniu na widowni.
Równie żywiołowo reagowano podczas występu Sweet Revenge, który tworzą: Jacek Cyboroń (perkusja), Maciej Boryczko (gitara basowa), Seweryn Partyński (wokal)
i Jarosław Rajczyk (gitara). Zespół działa od 2000 roku, ale obecny skład ustalił się
w roku ubiegłym. Grupa ma na swoim koncie sukcesy w lokalnych konkursach
i przeglądach piosenki. Młodzi muzycy sami tworzą wykonywany repertuar
(m.in. ?Wiara?, ?Droga?, ?Pełen zła?, ?Czarnobyl?), ale nie stronią też od coverów, których nie zabrakło podczas skrzyszowskiego występu (Police Pink Floyd,).
Występ kabaretu Kwaśne Mleko i zespołu Sweet Revenge był mocnym akcentem finałowym 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Skrzyszowie.

 

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie