Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

 

VI OFFM ?Stop!? 2009


 

zobacz zdjęcia...

VI Ogólnopolski Festiwal Filmów Młodzieżowych "Stop!?, zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie w dniach 23-24 października 2009, odbył się w Ładnej, przy współudziale tamtejszej Straży Pożarnej oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Przez dwa dni widzowie oglądali filmy przysłane na konkurs przez twórców, którzy nie ukończyli 25 roku życia. Spośród 17 zgłoszonych filmów organizatorzy wybrali 9 tytułów, które stanęły do artystycznej konfrontacji. Znalazły się wśród nich utwory z tak różnych ośrodków jak: Tarnów, Kraków, Jelenia Góra, Chorzów, a także Szynwałd i Łękawica.

Filmy oceniało Jury w składzie: Paweł Królikowski - aktor filmowy i teatralny, realizator telewizyjny, reżyser dokumentów, autor piosenek (Przewodniczący Jury), Ewa Kopińska-Korczyk - szefowa Środowiskowego Klubu Studenckiego "Przepraszam" w Tarnowie, Katarzyna Rola - sekretarz Stowarzyszenia Akademickiego "Tratwa", Tadeusz Koniarz- fotoreporter, filmowiec, pedagog, szef Amatorskiego Klubu Filmowego "Szwenk", ElżbietaPłaneta - pedagog, opiekunka Koła Teatralnego w Ładnej, Jakub Margosiak- uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, aktor, reżyser i animator młodzieżowego Teatru "Mamrocząc" i Jerzy Świtek - instruktor GCKiB w Skrzyszowie, organizator imprez filmowych, polonista. Ogromne zainteresowanie wzbudziła obecność znanych gości, z którymi odbyły się spotkania w ramach Festiwalu.Paweł Królikowski, aktor m.in. seriali "Ranczo", "Pitbull" i "Przystań", bez przerwy był oblegany przez łowców (albo raczej łowczynie) autografów i udzielał wywiadów lokalnym mediom. Podczas spotkania opowiadał o swoje artystycznej drodze, o specyfice pracy aktora, ale także o swojej rodzinie. Bardzo podobała się rozmowa z ekipą serialu kryminalnego "W-11. Wydział Śledczy". Joanna Czechowska, Katarzyna Koniarz i Sebastian Wątroba opowiadali o kulisach realizacji tego popularnego serialu telewizji TVN.

  • I miejsce przyznano filmowi "KLEJ", zrealizowanemu przez Przemysława Filipowicza z Krakowa - za organiczne i adekwatne zespolenie wszystkich elementów dzieła filmowego oraz umiejętność nadania materii filmowej wymiaru metafory w celu wyrażenia afirmatywnych treści dotyczących relacji międzyludzkich,

  • II miejsce - filmowi "ZAPOMNIANA NOC", zrealizowanemu przez Michała Friedricha z Chorzowa - za świadome i trafne zastosowanie filmowych środków wyrazu w celu zobrazowania sytuacji człowieka opanowanego przez chorobę psychiczną,

  • III miejsce - filmowi "TRAWKA NIE LEPSZA NIŻ PICIE", zrealizowanemu przez Krzysztofa Głuszaka, juniora , z Tarnowa - za niezwykle oryginalny pomysł wymagający żmudnej pracy, cierpliwości i biegłości w sztuce montażu oraz za błyskotliwy i dowcipny komentarz.

Jury przyznało również trzy wyróżnienia, które otrzymali:

  • Dawid i Jakub Wardzałowie z Łękawicy, twórcy filmu "Jack Stranger" - za śmiałą próbę zmierzenia się z materią filmową w swoim debiucie filmowym,

  • Robert Stochmal ;- za wyraziste i sugestywne aktorstwo w filmie "Zapomniana noc" w reż. Michała Friedricha,

  • Agnieszka Guzy, pedagog z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej i Gimnazjum w Szynwałdzie - za konsekwentne wspieranie, inspirowanie oraz stwarzanie przychylnego klimatu dla realizacji uczniowskich pasji filmowych.

Podczas uroczystego zakończenia Festiwalu "Stop!" nagrody wręczali laureatom: wójt Gminy Skrzyszów, inż. Józef Gądek, przewodniczący Jury, aktor Paweł Królikowski oraz dyrektor GCKiB, Małgorzata Chwistek . Raz jeszcze pokazane zostały wyróżnione tytuły.

Ogólnopolski Festiwal Filmów Młodzieżowych "Stop!" potwierdził sens swojego istnienia. Przyniósł szereg bardzo ciekawych projekcji, spotkań i okazji do refleksji zarówno widzom, jaki młodocianym twórcom. Był kolejną wartościową propozycją Gminnego Centrum Kultury Bibliotek w Skrzyszowie, która przyczynia się do promocji gminy na obszarze naszego kraju.

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie