Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

VI Młodzieżowy Przegląd Twórczości Teatralnej ?Spojrzenia?


W VI Młodzieżowym Przeglądzie Teatralnym ?Spojrzenia?, który odbył się w Skrzyszowie-Szynwałdzie w dniach 24-25 maja 2010 roku, wzięły udział zespoły teatralne z Bochni, Ciężkowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Łętowic, Łukowej, Małca, Piekiełka, Pleśnej, Radgoszczy, Skrzyszowa, Szynwałdu, Tarnowa, Tymbarku, Wielkiej Wsi, Wojnicza, Wróblowic, Zakliczyna, Załucznego i Żabna.

34 występy oceniało jury w składzie: Andrzej Poniedzielski (poeta, bard, konferansjer, reżyser teatralny) ? przewodniczący, Ewa Marcinkówna (reżyser teatralny, dramaturg), Elżbieta Płaneta (pedagog, opiekun koła teatralnego), Katarzyna Jędrzejczyk (inspicjent, artysta plastyk) i Jerzy Świtek (polonista, instruktor GCKiB w Skrzyszowie).

Jurorzy najwyżej ocenili przedstawienia: ?Jacy jesteśmy, czyli teatr na opak? zespołu teatralnego ?Bajkomaniacy? ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Agnieszki Bigos i (ex aequo): ?Matura 2010? Teatru ?Tuptusie? ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Iwony Kapy, oraz ?Świeczka zgasła? Teatru ?DWU? ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Tarnowie, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Małgorzaty Krzysicy.

II miejsca (w poszczególnych kategoriach wiekowych) zdobyły spektakle: ?Jedno pytanie? zespołu teatralnego ?Jaga? ze Szkoły Podstawowej w Wojniczu, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Bernadetty Brzuchacz, oraz (ex aequo): ?Kopciuszek? grupy teatralnej ?Na Chwilę? z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie, przygotowane pod kierunkiem opiekuna Marka Stańczyka, i ?3/4? zespołu teatralnego z Ciężkowic, przygotowane pod kierunkiem opiekuna Arkadiusza Boryczki.

W kategorii szkół ponadpodstawowych III miejsca nie przyznano, zaś w grupie młodszej III miejsce zajął spektakl ?Trochę inna Śnieżka? zespołu teatralnego ?Mały Krach? ze Szkoły Podstawowej w Małcu, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Bogusławy Witaszek.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Teatrzyk kukiełkowy ?Nowi Gotowi? ze Stowarzyszenia ?Remedium? (Warsztat Terapii Zajęciowej) w Tymbarku za przedstawienie ?Kwiat paproci?, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Anny Sukiennik i reżysera Anny Potrzebowskiej; Izabela Ilcewicz ze Szkolnego Koła Teatralnego ?Trzy po Trzy? ze Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Łukowej za przygotowanie wokalno-muzyczne w przedstawieniu ?Mały Książę?, zrealizowanym pod kierunkiem Jadwigi Drwięgi-Janik i Małgorzaty Bryły-Bogacz, oraz Agnieszka Puła z grupy teatralnej ?Na Chwilę? z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie za rolę Macochy w przedstawieniu ?Kopciuszek?, przygotowanym pod kierunkiem opiekuna Marka Stańczyka.

Decyzją jury doroczną statuetkę przechodnią ?Animator Roku? otrzymała Agnieszka Bigos, opiekunka zespołu teatralnego ?Bajkomaniacy? ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach.

Warto nadmienić, iż, wzorem lat ubiegłych, po każdej prezentacji odbywała się rozmowa wykonawców i opiekunów z jurorami, podczas której można było wymienić uwagi na temat przygotowanego przedstawienia.

Organizatorzy, goszcząc u siebie Andrzeja Poniedzielskiego, zorganizowali recital tego znakomitego artysty, który zgromadził pełną salę chętnych do wysłuchania koncertu. Sam Andrzej Poniedzielski wypadł, jak zawsze, znakomicie, a jego piosenki, wiersze i zabawne komentarze spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Oczywiście, konieczny był bis.

VI Młodzieżowy Przegląd Teatralny ?Spojrzenia? okazał się sporym przedsięwzięciem organizacyjnym i ciekawym doświadczeniem artystycznym oraz wychowawczym. Wrażenia i szeroko pojęte efekty oddziaływania, które pozostawił po sobie, są zachęcające. To największy obecnie przegląd dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych w tej części Polski, a jego prestiż z roku na rok rośnie (co dało się już zauważyć w ubiegłym roku, kiedy przewodniczącym jury był Tomasz Schimscheiner). Miejmy nadzieję, że przy odpowiednich działaniach ta tendencja nadal będzie się utrzymywać.

 

Galeria zdjęć..

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie