Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

VI Młodzieżowy Przegląd Twórczości Teatralnej ?Spojrzenia?


W VI Młodzieżowym Przeglądzie Teatralnym ?Spojrzenia?, który odbył się w Skrzyszowie-Szynwałdzie w dniach 24-25 maja 2010 roku, wzięły udział zespoły teatralne z Bochni, Ciężkowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Łętowic, Łukowej, Małca, Piekiełka, Pleśnej, Radgoszczy, Skrzyszowa, Szynwałdu, Tarnowa, Tymbarku, Wielkiej Wsi, Wojnicza, Wróblowic, Zakliczyna, Załucznego i Żabna.

34 występy oceniało jury w składzie: Andrzej Poniedzielski (poeta, bard, konferansjer, reżyser teatralny) ? przewodniczący, Ewa Marcinkówna (reżyser teatralny, dramaturg), Elżbieta Płaneta (pedagog, opiekun koła teatralnego), Katarzyna Jędrzejczyk (inspicjent, artysta plastyk) i Jerzy Świtek (polonista, instruktor GCKiB w Skrzyszowie).

Jurorzy najwyżej ocenili przedstawienia: ?Jacy jesteśmy, czyli teatr na opak? zespołu teatralnego ?Bajkomaniacy? ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Agnieszki Bigos i (ex aequo): ?Matura 2010? Teatru ?Tuptusie? ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Iwony Kapy, oraz ?Świeczka zgasła? Teatru ?DWU? ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Tarnowie, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Małgorzaty Krzysicy.

II miejsca (w poszczególnych kategoriach wiekowych) zdobyły spektakle: ?Jedno pytanie? zespołu teatralnego ?Jaga? ze Szkoły Podstawowej w Wojniczu, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Bernadetty Brzuchacz, oraz (ex aequo): ?Kopciuszek? grupy teatralnej ?Na Chwilę? z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie, przygotowane pod kierunkiem opiekuna Marka Stańczyka, i ?3/4? zespołu teatralnego z Ciężkowic, przygotowane pod kierunkiem opiekuna Arkadiusza Boryczki.

W kategorii szkół ponadpodstawowych III miejsca nie przyznano, zaś w grupie młodszej III miejsce zajął spektakl ?Trochę inna Śnieżka? zespołu teatralnego ?Mały Krach? ze Szkoły Podstawowej w Małcu, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Bogusławy Witaszek.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Teatrzyk kukiełkowy ?Nowi Gotowi? ze Stowarzyszenia ?Remedium? (Warsztat Terapii Zajęciowej) w Tymbarku za przedstawienie ?Kwiat paproci?, przygotowane pod kierunkiem opiekunki Anny Sukiennik i reżysera Anny Potrzebowskiej; Izabela Ilcewicz ze Szkolnego Koła Teatralnego ?Trzy po Trzy? ze Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Łukowej za przygotowanie wokalno-muzyczne w przedstawieniu ?Mały Książę?, zrealizowanym pod kierunkiem Jadwigi Drwięgi-Janik i Małgorzaty Bryły-Bogacz, oraz Agnieszka Puła z grupy teatralnej ?Na Chwilę? z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie za rolę Macochy w przedstawieniu ?Kopciuszek?, przygotowanym pod kierunkiem opiekuna Marka Stańczyka.

Decyzją jury doroczną statuetkę przechodnią ?Animator Roku? otrzymała Agnieszka Bigos, opiekunka zespołu teatralnego ?Bajkomaniacy? ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach.

Warto nadmienić, iż, wzorem lat ubiegłych, po każdej prezentacji odbywała się rozmowa wykonawców i opiekunów z jurorami, podczas której można było wymienić uwagi na temat przygotowanego przedstawienia.

Organizatorzy, goszcząc u siebie Andrzeja Poniedzielskiego, zorganizowali recital tego znakomitego artysty, który zgromadził pełną salę chętnych do wysłuchania koncertu. Sam Andrzej Poniedzielski wypadł, jak zawsze, znakomicie, a jego piosenki, wiersze i zabawne komentarze spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Oczywiście, konieczny był bis.

VI Młodzieżowy Przegląd Teatralny ?Spojrzenia? okazał się sporym przedsięwzięciem organizacyjnym i ciekawym doświadczeniem artystycznym oraz wychowawczym. Wrażenia i szeroko pojęte efekty oddziaływania, które pozostawił po sobie, są zachęcające. To największy obecnie przegląd dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych w tej części Polski, a jego prestiż z roku na rok rośnie (co dało się już zauważyć w ubiegłym roku, kiedy przewodniczącym jury był Tomasz Schimscheiner). Miejmy nadzieję, że przy odpowiednich działaniach ta tendencja nadal będzie się utrzymywać.

 

Galeria zdjęć..

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

Teatr Piasku

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie