Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

MUSICAL "NĘDZNICY": NIEZAPOMNIANE PRZEŻYCIE

zobacz zdjęcia...

Kiedy w maju 2010 roku Teatr Muzyczny ?Roma? zaczął przyjmować rezerwacje na spektakl ?Nędznicy? (?Les Misérables?), którego premiera przewidziana została dopiero na? wrzesień 2010 roku, wiele osób wahało się, ze względu na zbyt odległy termin.

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek, stale organizujące artystyczne wyjazdy do Warszawy, natychmiast podjęło działanie, rezerwując bilety dla swoich stałych uczestników na najbliższy możliwy termin, czyli na? 6 listopada 2010.
Ci, którzy się wówczas zdecydowali, właśnie wrócili z przedstawienia. Są zachwyceni. Nikt nie żałował swej decyzji. W zgodnej opinii musical ?Nędznicy? to
było niezapomniane przeżycie.

Mimo iż w maju nikt jeszcze nie miał pojęcia, czym będzie i jaki będzie ten spektakl, zainteresowanie wyjazdem było tak duże, że zgłosiło się ponad 100 osób i trzeba było po raz pierwszy w historii skrzyszowskich wyjazdów zamówić drugi autokar! Magia powieści Victora Hugo? Gwarancja jakości potwierdzona przez wcześniejsze przedstawienia Teatru Roma? Przekonanie, że propozycja GCKiB (jedenasta już z kolei) to pewny wybór? A może wszystko jednocześnie.
Pogoda 6 listopada br. sprzyjała wyjazdowi. Po drodze 3 niezbędne postoje i pilnowanie czasu, aby dojechać do Warszawy i przebić się przez centrum miasta w godzinach szczytu. Spektakl zaczynał się o godz. 15.
Dobre miejsca (w I strefie), uroczysta atmosfera, odświętne wnętrza teatru. I to lekkie podekscytowanie wynikające z faktu, że bierze się udział w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. Niektórzy wciąż mają w pamięci telewizyjny występ Susan Boyle, laureatki angielskiej wersji programu ?Mam talent!?, która wywalczyła sobie zwycięstwo brawurowym wykonaniem przeboju ?I Dreamed a Dream?, pochodzącym właśnie z musicalu ?Nędznicy?.
I oto oczekiwany moment ? kurtyna idzie w górę. Na scenie: mroczne kazamaty, a w nich skazany na więzienie za kradzież bochenka chleba Jean Valjean. Wychodzi warunkowo po 19 latach i pod przybranym nazwiskiem zostaje burmistrzem miasteczka. Niestety, cienie przeszłości nie dają mu spokoju ? inspektor Javert przyjął za cel życia odnalezienie skazańca? Valjean wychowuje Cosette, córkę zmarłej Fantine. Mieszkają oboje w Paryżu. Student Marius z wzajemnością kocha się w Cosette, sam będąc obiektem uczucia młodej ulicznicy, Eponine. Wybucha powstanie 1832 roku?
Namiętność i historia, nienawiść i sprawiedliwość, romans i walka o ideały. ?Les Misérables? to musical, który ?jednocześnie porusza serca i umysły?.
W materiałach promocyjnych czytamy, że zespół przygotował ?najbardziej wymagające widowisko w dwunastoletniej historii Teatru Muzycznego Roma?. Publiczność czekała na ten tytuł, gdyż ?Nędznicy? to najchętniej oglądany musical w historii gatunku, nie schodzący z afisza najlepszych teatrów na świecie od 25 lat!
Dzięki systemowi aż siedmiu nowoczesnych platform hydraulicznych, poruszanych systemem laserowym, na deskach ?Romy? kilkadziesiąt scen zmienia się w szybkim, dyktowanym przez muzykę tempie. Widzimy lochy Paryża, a za chwilę zatłoczone miasto, z mostami, schodami i tłumem ludzi, by za moment znaleźć się w romantycznym ogrodzie Cosette. W następnej scenie jesteśmy w karczmie, potem na moście na Sekwanie, a wreszcie na powstańczej barykadzie, którą, dzięki fantastycznej technice, oglądamy? z obu stron.
Ogromne wrażenie robiły zarówno sceny liryczne, jak i wielkie sceny zbiorowe ? atut tego przedstawienia, napisanego na duży zespół, przez większość czasu obecny na scenie.
Owacje zebrali aktorzy ? zarówno odtwórcy głównych ról (Damian Aleksander jako Jean Valjean, Jakub Szydłowski jako inspektor Javert, Jan Bzdawka jako Enjolras), jak i odtwórcy ról dziecięcych (Roksana Rybicka jako mała Cosette, Jan Cięciara jako Gavroche).
Rozmach, oszałamiająca technika, precyzja ruchu, mistrzostwo wokalno-aktorskie, podniosła atmosfera, humanistyczne, szlachetne przesłanie oraz wzruszenie ? oto wyznaczniki musicalu ?Nędznicy?, który z satysfakcją obejrzeliśmy w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie