Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

KOLEJNA TEATRALNA PODRÓŻ


zobacz zdjęcia...

Organizowane przez GCKiB teatralne wyjazdy do Warszawy cieszą się już stałym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Skrzyszów. Za każdym razem autokar wypełniony jest niemal do ostatniego miejsca, nawet jeśli wyjazd odbywa się w czasie wzmożonej aktywności wirusa grypy, który w grudniu tego roku często dawał znać o sobie.

Tym razem celem wycieczki był Teatr Ateneum i spektakl "Stacyjka Zdrój". Cała rzecz została oparta na piosenkach Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, twórców Kabaretu Starszych Panów. Trzecim, obok Przybory i Wasowskiego, autorem wieczoru był współreżyser przedstawienia, Andrzej Poniedzielski, który wybrane piosenki Starszych Panów powiązał własnym tekstem i przyjął rolę poety przewodnika, prowadzącego widzów przez melancholijnie żartobliwy świat po drugiej stronie życia. Oto bowiem na tytułowej stacyjce: końcowej, gdzie zegary nie mają wskazówek, w cieniu rzucanym przez wszędobylskie gałęzie wierzby płaczącej, spotykają się ci, o których zwykło się mówić już tylko w czasie przeszłym. Wspominają, tęsknią i próbują się odnaleźć w nowej nierzeczywistości.
Błyskotliwe gry słowne autorstwa zarówno Jeremiego Przybory, jak i jego równie świetnego kontynuatora Poniedzielskiego, absurdalne, wykwintne poczucie humoru, dystans do życia i siebie, elegancja, brak pośpiechu oraz piosenki, które wszyscy znamy na pamięć - wszystko to złożyło się na uroczy, relaksujący wieczór w teatrze. Krytyk "Życia Warszawy" napisał: "To przedstawienie jest jak kawa po wiedeńsku w eleganckiej restauracji. Wybornie zaparzona i podana w markowej porcelanie".
Tego samego zdania byli wszyscy uczestnicy wyjazdu.
"Przedstawienie bardzo mi się podobało, ponieważ występowała w nim wielka plejada gwiazd, w tym moi ulubieni aktorzy: Piotr Fronczewski, Artur Barciś i Krzysztof Tyniec. Bardzo lubię te wyjazdy i z pewnością pojadę na następny. Już nie mogę się doczekać" ( Faustyna Brzozowska , skrzyszowianka, 11 lat).
Pani Beata Mazur , wicedyrektor Szkoły w Szynwałdzie, ujęła swoje refleksje w obszerną wypowiedź, której fragment cytujemy: "Patrząc na pomysł wyjazdów do stołecznych teatrów twierdzę, że niewątpliwymi atutami tych grudniowych pobytów w stolicy jest, obok znakomicie wybranego przez pana Świtka repertuaru, również możliwość bezpośredniego, osobistego spotkania z aktorami, rozmowy z nimi, porównania naszego telewizyjnego wyobrażenia o celebrytach z ich rzeczywistym wizerunkiem. Mamy również możliwość podziwiania Warszawy przedświątecznej, ubranej w girlandy świateł i kolorów, odwiedzenia muzeów, zrobienia zakupów..." (pełny tekst p. dyr. Beaty Mazur - kliknij tutaj).
Najzwięźlej ujęła swoje odczucia Justyna Stańczyk , pedagog ze Szkoły w Szynwałdzie: "To było kapitalne! Te wyjazdy do Warszawy są super!".
Na scenie można było podziwiać, oprócz wyżej wymienionych, również: Magdalenę Zawadzką, Krystynę Tkacz, Jerzego Kamasa i samego Andrzeja Poniedzielskiego.
Atrakcyjności całemu przedsięwzięciu dodał fakt, że po spektaklu spotkał się z uczestnikami skrzyszowskiego wyjazdu współtwórca i aktor "Stacyjki Zdrój", Andrzej Poniedzielski. W kawiarence Teatru Ateneum, w kameralnym gronie, popularny poeta i satyryk opowiadał o okolicznościach powstania przedstawienia i odpowiadał na pytania widzów.
Mimo późnego powrotu do Skrzyszowa, nikt nie żałował trudów wyprawy. Satysfakcja i zadowolenie były niewspółmiernie większe.

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie