Vsmart Extensions
PDF Drukuj Email

WIZYTA W TEATRZE "ATENEUM"


Andrzej Poniedzielski w rozmowie z nami

Już trzeci rok Gminne Centrum Kultury i Bibliotek organizuje jako stałą formę działania wyjazdy autokarowe miłośników teatru na ciekawe spektakle do Warszawy. Dzięki temu mieszkańcy Skrzyszowa, Gminy Skrzyszów oraz okolic również mogą uczestniczyć w ogólnopolskim życiu kulturalnym i to tym w najlepszym wydaniu. Mają też okazję odwiedzić stolicę, co jest dodatkową atrakcją. Wielu uczestników spośród młodzieży, jak się okazuje, nigdy nie było w Warszawie.

14 lutego br. odbył się wyjazd do Teatru Ateneum, jednej z najbardziej renomowanych scen w Polsce, na spektakl Jana Karczmarka "Album rodzinny" w reż. Andrzeja Poniedzielskiego i Adama Opatowicza .

Teatr tak anonsuje swoje przedsięwzięcie: " Album rodzinny to przedstawienie muzyczne, poetyckie, acz żartobliwe. Piosenki z tekstami Jana Kaczmarka to notatnik. Polskich, historycznych faktów, ale i emocji, uczuć, rozumowań. Do hasła Polak potrafi dodaje dyskretną wątpliwość: ale czy trafi...? ".
Spektakl "Album rodzinny", prezentowany na kameralnej Scenie Na Dole, jest przedstawieniem opartym na twórczości zmarłego niedawno Jana Kaczmarka, będącego filarem Kabaretu "Elita". Nie jest fabularną, linearnie rozwijającą się konstrukcją dramaturgiczną, ale scenicznie opracowanym zestawem znanych piosenek. Ich wykonawcami są znani i lubiani artyści: Jan Matyjaszkiewicz, Marek Lewandowski, Tomasz Kozłowicz, Grzegorz Damięcki oraz współscenarzysta i współreżyser widowiska Andrzej Poniedzielski. Ze sceny można było usłyszeć tak znane piosenki Jana Karczmarka jak: "Oj, naiwny", "Czego się boisz, głupia", "Ballada o mleczarzu", "Zerowy bilans, czyli pero", "Kurna chata" czy "Nasza Europa".
Mimo że piosenki te powstały w określonym czasie i w realiach społeczno-politycznych PRL-u, nie zatarły jednak do dziś swej aktualności, nie utraciły uniwersalnego charakteru. Nie tylko przekazują głębszą myśl, ale także nadal bawią - precyzją słowa, błyskotliwym skojarzeniem, dowcipną puentą.
Twórcy przedstawienia nadali tym poetyckim felietonom zindywidualizowany kształt miniatur aktorsko-wokalnych, a całości spójny, jednolity charakter artystyczny. Oszczędna scenografia i sprowadzone do minimum rekwizyty pozwoliły zabłysnąć na scenie aktorom, którzy ujawnili swoje zaskakujące predyspozycje wokalno-taneczne. Zachwycili w jednakowym stopniu zarówno starsi i doświadczeni artyści (Jan Matyjaszkiewicz, Marek Lewandowski), jak i młodsi (Katarzyna Łochowska, Tomasz Kozłowicz, Grzegorz Damięcki). Do tego stopnia, iż ten ostatni został w ubiegłym roku uhonorowany Nagrodą "Feliksa Warszawskiego" za najlepszą rolę drugoplanową właśnie w tym spektaklu.
Na scenie pojawia się również Andrzej Poniedzielski jako swego rodzaju przewodnik i komentator opisywanych wydarzeń, wnosząc swoimi dygresjami dodatkową nutę refleksji, dowcipu i błyskotliwej inteligencji.
"Album rodzinny" to bardzo udana propozycja, łącząca teatr z kabaretem literackim. Zachwyca widownię przez cały czas trwania lekkością, zabawnymi pomysłami, znakomitym wykonaniem.
Sporą atrakcją dla uczestników było spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim, które odbyło się bezpośrednio po przedstawieniu. Znakomity satyryk i poeta, znany wielu skrzyszowianom z występów na żywo w Domu Strażaka (i to już dwukrotnie), odpowiadał na pytania dotyczące zarówno "Albumu rodzinnego", jak i innych swoich dokonań artystycznych. Oczywiście, nie obyło się bez autografów i pozowania do zdjęć.
W zgodnej opinii wszystkich biorących udział w wycieczce było to kolejne udanie przedsięwzięcie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek.

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie