Vsmart Extensions
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
PDF Drukuj Email

SPOTKANIE NOWOROCZNE NIE TYLKO DLA SENIORÓW

 

Działający od września 2010 roku w Skrzyszowie Klub Seniora przygotował ciekawą propozycję dla mieszkańców Gminy - nie tylko seniorów.
27 stycznia 2011 (czwartek) w Domu Strażaka w Skrzyszowie odbędzie się "Spotkanie Noworoczne", na które Klub zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Z inicjatywy animatorki Klubu Seniora, Barbary Łabno - skrzyszowianki, na co dzień pedagoga z Zespołu Szkół Medycznych w Tarnowie, w Domu Strażaka odbędzie się okolicznościowe spotkanie, w którym wezmą udział nie tylko osoby z Klubu, ale także członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej . Spotkanie ma charakter otwarty. Na planowane ?Spotkanie Noworoczne? złożą się występy grup artystycznych z Zespołu Szkół Medycznych im. Hanny Chrzanowskiej: grupy wokalno-instrumentalnej oraz Szkolnego Koła Teatralnego ?Kurtyna? z VI Liceum Ogólnokształcącego przy ZSM . ?Kurtyna? zaprezentuje spektakl ?Puste miejsce?, przygotowany pod opieką polonistki, Katarzyny Majki.
Początek spotkania - godz. 16.

 
PDF Drukuj Email

Jak zrobić dobry portret?


Z końcem lutego upływa termin przysyłania zdjęć na konkurs "Twarze". Dla tych, którzy chcieliby zdobyć większą wiedzę na temat sztuki portretowania za pomocą aparatu, organizujemy w styczniu 2011 roku kolejne warsztaty fotograficzne.

Przeprowadzi je, tak jak dotychczas, Tadeusz Koniarz - tarnowski fotografik, fotoreporter Agencji Fotograficznej ?Reporter?. Prowadzone przez niego zajęcia we wrześniu br. spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy. W nowych warsztatach mogą wziąć udział zarówno ci, którzy wcześniej nie uczestniczyli w tych spotkaniach, jak i ci, którzy już byli uczestnikami zajęć, gdyż Tadeusz Koniarz przewidział na najbliższe warsztaty nowe tematy.
Styczniowe spotkania fotograficzne nastawione będą głównie na umiejętności związane z wykonywaniem portretów - zarówno w warunkach studyjnych, jak i w plenerze. Wśród innych wątków znajdą się również m.in. pejzaż zimowy oraz obróbka w programie Lightroom zdjęć wykonanych podczas warsztatów.
Warsztaty obejmą łącznie 30 godzin zajęć. Pierwsze zebranie zainteresowanych przewidziane jest 8 stycznia 2011 roku (sobota) o godz. 11.30 w skrzyszowskiej bibliotece.
Posiadacze własnych aparatów fotograficznych proszeni są o zabranie ich już na pierwsze spotkanie.
Zajęcia są dla wszystkich bezpłatne.
Kontakt w sprawie Konkursu fotograficznego "Twarze": Gminne Centrum Kultury
i Bibliotek (33-156 Skrzyszów 638), tel./fax 14 674-55-08, 14 6283535 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
PDF Drukuj Email

JAK ZADBAĆ O SWÓJ WYGLĄD I STYL


zobacz zdjęcia...

?Charakteryzacja i stylizacja postaci?- taki temat miało spotkanie, które odbyło się 27 listopada 2010 w Klubie ?Florianka?, prowadzonym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ładnej. Spotkanie odbyło się w ramach projektu, który przygotowany został i jest obecnie realizowany przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, będącego partnerem tego projektu.

Spotkanie poprowadziła Ingeborga Bogusz, kosmetyczka i stylistka z krakowskiej Akademii Wizerunku OSA Moniki Jurczyk. Firma istnieje już 6 lat, z powodzeniem podpowiadając paniom, jak zadbać o wizerunek, na co zwracać uwagę w swoim wyglądzie, jak podkreślać atuty i jak tuszować mankamenty figury. Dotyczy to również rozpoznania tonacji kolorystycznej, która najlepiej odpowiada charakterowi sylwetki - a, jak ujawniła pani Ingeborga, jest ich 9 typów. Ten rodzaj wiedzy ma już swoją własną nazwę: dress code.
Zdaniem prowadzącej warsztaty, żyjemy w społeczeństwie obrazkowym, w którym często opakowanie jest ważniejsze od zawartości. Popularne porzekadło mówi: jak cię widzą, tak cię piszą. Inne prawidła, o których warto pamiętać i które przypomniała stylistka: ?Nie można drugi raz zrobić pierwszego wrażenia?, ?Styl jest kwestią proporcji?, ?Ubiór oddziałuje nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie?. Dlatego wygląd jest ważny i zadbanie o swój wizerunek jest wymogiem czasu, który nie dotyczy wyłącznie biznes women i kobiet pełniących ważne funkcje. O tym powinna pamiętać każda kobieta.
Podczas 6 godzin przeprowadzonych zajęć członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej dowiedziały się wielu praktycznych rzeczy zarówno z prelekcji Ingeborgi Bogusz, jak i materiałów poglądowych specjalnie przygotowanych na tę okazję. Warto zatem wiedzieć, jakie są np. zasady dobierania stroju, aby wyszczuplić swoją sylwetkę (oto garść praktycznych wskazówek: ubiory w małe wzory, pionowe przeszycia, całkowity brak zdobień i aplikacji, dekolty w kształcie litery U i V, brak kieszeni, ciemne kolory, masywne dodatki, takie jak buty, torebki, biżuteria przyciągająca uwagę). Takich i podobnych spostrzeżeń padło tego wieczoru o wiele więcej.
Po zakończonych warsztatach prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej, Janina Boruch, powiedziała: - Jesteśmy bardzo zadowolone, gdyż dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy. Kobiety nawet z takich małych środowisk jak Ładna, też chcą zadbać o siebie, aby schludnie i korzystnie wyglądać. To był bardzo potrzebny i trafiony pomysł. Jesteśmy bardzo wdzięczne Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek za stałą pomoc i wsparcie dla naszych działań.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Wspierania Aktywności Lokalnej ?Razem Możemy Więcej? ze środków Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 
PDF Drukuj Email

POEZJA POLSKICH ROMANTYKÓW

 

zobacz zdjęcia...

Z inicjatywy biblioteki Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie, przy współpracy ze strony Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, 25 listopada 2010 odbyła się trzecia edycja Konkursu Recytatorskiego. W tym roku tematem była twórczość polskich poetów epoki romantyzmu.

Inicjatorki konkursu, bibliotekarki Elżbieta Onik i Elżbieta Smoła, za cele turnieju uznały m.in. popularyzację polskiej poezji doby romantyzmu, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, odkrywanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz promowanie młodych talentów.
- Impulsem do podjęcia tej tematyki - mówi Elżbieta Onik - był fakt, że obecnie obchodzimy Rok Chopinowski. Poza tym poezja romantyczna ma duży wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych. Tym konkursem chcemy zwrócić uwagę uczniów na fakty historyczne związane z naszą tradycją narodową oraz na tych twórców, którzy odegrali największą rolę w naszej literaturze.
W konkursie nie zabrakło zatem wierszy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Kamila Norwida, ale pojawiły się też przykłady twórczości Aleksandra Fredry czy Wincentego Pola.
Po przywitaniu wszystkich uczestników przez dyr. szkoły, Roberta Wadyckiego, odbyło się ustalenie kolejności występu recytatorów oraz losowanie trzeciej osoby zasiadającej w jury. Losowanie odbyło się wśród pedagogów przybyłych na konkurs w charakterze opiekunów. I tak do Lucyny Lasko (bibliotekarka GCKiB) i Jerzego Świtka (instruktor GCKiB) dołączyła polonistka ze Szkoły Podstawowej w Ładnej, Katarzyna Siemek.
W kategorii szkół podstawowych wzięło udział 11 recytatorów, z których każdy zaprezentował po jednym utworze spośród wybranych z dorobku poetów I połowy XIX wieku. Jury najwyżej oceniło prezentacje w wykonaniu: Kingi Koczwary (Szkoła Podstawowa w Ładnej) - I miejsce, Karoliny Lebryk (Szkoła Podstawowa w Szynwałdzie) - II miejsce, Agnieszki Sysło (Szkoła Podstawowa w Ładnej) - III miejsce oraz Karoliny Kozioł (Szkoła Podstawowa w Szynwałdzie) - wyróżnienie.
Spośród sześciorga recytatorów reprezentujących gimnazja z terenu Gminy Skrzyszów komisja wskazała: Adriannę Garstkę (Gimnazjum w Skrzyszowie) - I miejsce, Natalię Świdzińską (Gimnazjum w Szynwałdzie) - II miejsce, Magdalenę Kiwior (Gimnazjum w Pogórskiej Woli) - III miejsce oraz Natalię Kozioł (Gimnazjum w Szynwałdzie) - wyróżnienie.
Ponadto Gminne Centrum Kultury i Bibliotek ufundowało wyróżnienia w postaci książek, które otrzymali: Jan Markiewicz (Gimnazjum w Skrzyszowie), Barbara Esmund (Gimnazjum w Pogórskiej Woli), Marta Esmund (Szkoła Podstawowa w Pogórskiej Woli) oraz Laura Sobarnia (Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie).
Rozdanie nagród i dyplomów oraz pamiątkowe zdjęcie zakończyły udział w III Konkursie Recytatorskim w Szkole Podstawowej w Skrzyszowie.

 
PDF Drukuj Email

MUSICAL "NĘDZNICY": NIEZAPOMNIANE PRZEŻYCIE

zobacz zdjęcia...

Kiedy w maju 2010 roku Teatr Muzyczny ?Roma? zaczął przyjmować rezerwacje na spektakl ?Nędznicy? (?Les Misérables?), którego premiera przewidziana została dopiero na? wrzesień 2010 roku, wiele osób wahało się, ze względu na zbyt odległy termin.

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek, stale organizujące artystyczne wyjazdy do Warszawy, natychmiast podjęło działanie, rezerwując bilety dla swoich stałych uczestników na najbliższy możliwy termin, czyli na? 6 listopada 2010.
Ci, którzy się wówczas zdecydowali, właśnie wrócili z przedstawienia. Są zachwyceni. Nikt nie żałował swej decyzji. W zgodnej opinii musical ?Nędznicy? to
było niezapomniane przeżycie.

Mimo iż w maju nikt jeszcze nie miał pojęcia, czym będzie i jaki będzie ten spektakl, zainteresowanie wyjazdem było tak duże, że zgłosiło się ponad 100 osób i trzeba było po raz pierwszy w historii skrzyszowskich wyjazdów zamówić drugi autokar! Magia powieści Victora Hugo? Gwarancja jakości potwierdzona przez wcześniejsze przedstawienia Teatru Roma? Przekonanie, że propozycja GCKiB (jedenasta już z kolei) to pewny wybór? A może wszystko jednocześnie.
Pogoda 6 listopada br. sprzyjała wyjazdowi. Po drodze 3 niezbędne postoje i pilnowanie czasu, aby dojechać do Warszawy i przebić się przez centrum miasta w godzinach szczytu. Spektakl zaczynał się o godz. 15.
Dobre miejsca (w I strefie), uroczysta atmosfera, odświętne wnętrza teatru. I to lekkie podekscytowanie wynikające z faktu, że bierze się udział w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. Niektórzy wciąż mają w pamięci telewizyjny występ Susan Boyle, laureatki angielskiej wersji programu ?Mam talent!?, która wywalczyła sobie zwycięstwo brawurowym wykonaniem przeboju ?I Dreamed a Dream?, pochodzącym właśnie z musicalu ?Nędznicy?.
I oto oczekiwany moment ? kurtyna idzie w górę. Na scenie: mroczne kazamaty, a w nich skazany na więzienie za kradzież bochenka chleba Jean Valjean. Wychodzi warunkowo po 19 latach i pod przybranym nazwiskiem zostaje burmistrzem miasteczka. Niestety, cienie przeszłości nie dają mu spokoju ? inspektor Javert przyjął za cel życia odnalezienie skazańca? Valjean wychowuje Cosette, córkę zmarłej Fantine. Mieszkają oboje w Paryżu. Student Marius z wzajemnością kocha się w Cosette, sam będąc obiektem uczucia młodej ulicznicy, Eponine. Wybucha powstanie 1832 roku?
Namiętność i historia, nienawiść i sprawiedliwość, romans i walka o ideały. ?Les Misérables? to musical, który ?jednocześnie porusza serca i umysły?.
W materiałach promocyjnych czytamy, że zespół przygotował ?najbardziej wymagające widowisko w dwunastoletniej historii Teatru Muzycznego Roma?. Publiczność czekała na ten tytuł, gdyż ?Nędznicy? to najchętniej oglądany musical w historii gatunku, nie schodzący z afisza najlepszych teatrów na świecie od 25 lat!
Dzięki systemowi aż siedmiu nowoczesnych platform hydraulicznych, poruszanych systemem laserowym, na deskach ?Romy? kilkadziesiąt scen zmienia się w szybkim, dyktowanym przez muzykę tempie. Widzimy lochy Paryża, a za chwilę zatłoczone miasto, z mostami, schodami i tłumem ludzi, by za moment znaleźć się w romantycznym ogrodzie Cosette. W następnej scenie jesteśmy w karczmie, potem na moście na Sekwanie, a wreszcie na powstańczej barykadzie, którą, dzięki fantastycznej technice, oglądamy? z obu stron.
Ogromne wrażenie robiły zarówno sceny liryczne, jak i wielkie sceny zbiorowe ? atut tego przedstawienia, napisanego na duży zespół, przez większość czasu obecny na scenie.
Owacje zebrali aktorzy ? zarówno odtwórcy głównych ról (Damian Aleksander jako Jean Valjean, Jakub Szydłowski jako inspektor Javert, Jan Bzdawka jako Enjolras), jak i odtwórcy ról dziecięcych (Roksana Rybicka jako mała Cosette, Jan Cięciara jako Gavroche).
Rozmach, oszałamiająca technika, precyzja ruchu, mistrzostwo wokalno-aktorskie, podniosła atmosfera, humanistyczne, szlachetne przesłanie oraz wzruszenie ? oto wyznaczniki musicalu ?Nędznicy?, który z satysfakcją obejrzeliśmy w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.

 
«pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia»

Strona 24 z 34

Reklama

Biblioteka w Szynwałdzie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8