Vsmart Extensions
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
PDF Drukuj Email

Wakacje?to dobry czas

 

zobacz zdjęcia ...

Okres wakacji to czas sprzyjający wypoczynkowi, wyjazdom i ..leniuchowaniu. Propozycje ciekawego a jednocześnie aktywnego spędzania wakacyjnych dni przygotowało Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

Młodzież z Ładnej i Szynwałdu wybrała się na wędrówkę w Pieniny. Pogoda była wyśmienita, nie doskwierał upał, ani też krople deszczu nie wciskały się za kołnierz.

Wędrówkę górską rozpoczęliśmy w Krościenku.

Dwudziestopięcioosobowa grupa turystów dziarsko i z entuzjazmem zaczęła wspinaczkę, by po ok. 2-3 kilometrach odpocząć i obejrzeć panoramę Krościenka oraz błyszczące w słońcu wody Dunajca. Dalej poprzez las i górskie polany doszliśmy do Góry Zamkowej, gdzie znajdują się pozostałości zamku ?Pieniny?. Ludowe podania głoszą, że został on zbudowany przez Bolesława Wstydliwego dla jego żony Kingi. W grocie powyżej ruin znajduje się figurka świętej Kingi . Z platformy widokowej powyżej ruin zamku rozciąga się widok na Gorce i Lubań.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w kierunku Trzech Koron. Dla większości uczestników droga nie była zbyt trudna. Jednak robiliśmy krótkie postoje dla złapania oddechu, podziwiania widoków i kontemplowania piękna górskiej przyrody. Tym sposobem dotarliśmy do stóp Trzech Koron, gdzie po uiszczeniu opłaty, wspięliśmy się po licznych stopniach metalowej kładki. Zdyszani dotarliśmy na szczyt niewielkiej platformy widokowej zawieszonej na wysokości 982 m n.p.m. Z Trzech Koron rozciąga się imponujący widok na Tatry, Magurę Spiską, Gorce, Pasmo Radziejowej, Dunajec oraz Pieniny. Po stronie słowackiej można dostrzec zabudowania Czerwonego klasztoru z XIV- XVI wieku. Niestety, widoczność nie była najlepsza, gdyż w tym momencie słońce zaspało i nie dane nam było w pełni docenić piękna otaczającego krajobrazu.

Dalsza droga prowadziła już tylko z górki, poprzez Wąwóz Szopczański do Sromowiec Niżnych i na zamek w Niedzicy, w którym obecnie mieści się w nim muzeum. Ekspozycje obejmują autentyczne wnętrza, wystawę poświęconą historii zamku oraz cele więzienne z narzędziami tortur. Z jego istnieniem związane są liczne legendy i prawdziwe wydarzenia historyczne.

Mamy nadzieję, że życzenia, marzenia jakie pojawiły się w naszych sercach i umysłach podczas pobytu w zamku, spełnią się. Tak zapewniała nas pani przewodnik, która opowiedziała nam legendę z tym związaną.

Ostatnim etapem naszej wyprawy była wizyta w ruinach czorsztyńskiego zamku.

W czasach swojej świetności był własnością króla Kazimierza Wielkiego, jednakże piorun, który trafił w zamek w 1770 roku zapoczątkował jego upadek. Obecnie, zabezpieczony jako trwała ruina, dostępny jest zwiedzającym głównie ze względu na swoje malownicze położenie i tarasy widokowe.

 
PDF Drukuj Email

Majowe Święto Bibliotek
zobacz zdjęcia...

Maj, tradycyjnie już kojarzy się nam ze świętem książki, biblioteki i bibliotekarzy. Do zwyczajów wszak należą majowe imprezy związane z książką. Tak też było w naszej gminie.
Gminne Centrum kultury i Bibliotek przygotowało dla najmłodszych czytelników kilka propozycji, z których oni skorzystali za sprawą swoich szkolnych i przedszkolnych opiekunów.

Maj, tradycyjnie już kojarzy się nam ze świętem książki, biblioteki i bibliotekarzy. Do zwyczajów wszak należą majowe imprezy związane z książką. Tak też było w naszej gminie.
Gminne Centrum kultury i Bibliotek przygotowało dla najmłodszych czytelników kilka propozycji, z których oni skorzystali za sprawą swoich szkolnych i przedszkolnych opiekunów.
W gościnnych progach Domu Strażaka w Ładnej odbył się konkurs ?Stanisław Jachowicz
i Czesław Janczarski-dzieciom?. Celem konkursu było przypomnienie i przybliżenie najmłodszym czytelnikom dorobku literackiego Stanisława Jachowicz i Czesława Janczarskiego ze względu na wartości wychowawcze zawarte w ich twórczości, które są uniwersalne i bardzo pożądane we współczesnym świecie.
Konkurs skierowany był do uczniów z klas I ? III szkół podstawowych gminy Skrzyszów. Wzięło w nim udział sześć trzyosobowych zespołów reprezentujących poszczególne szkoły.
Zaproponowane przez organizatora zadania były różnorodne - wnikliwie sprawdzające wiedzę i umiejętności uczestników.
Uczniowie byli ogromnie zaangażowani i przejęci. Zresztą to samo można powiedzieć o towarzyszących im opiekunkach, które przygotowały swoich podopiecznych do konkursu.
Emocje malujące się na twarzach wszystkich zainteresowanych były najlepszym dowodem na to, że duch walki i zdrowej rywalizacji fruwał sobie swobodnie po ładnieńskim Domu Strażaka .

Jury miało bardzo trudne zadanie. Trzeba było jednak podjąć decyzję.

Wyniki literackich i teatralnych zmagań przedstawiają się następująco:
I miejsce (194 pkt.) zdobyli uczniowie reprezentujący Zespół Szkoły Podstawowej nr 1
i Gimnazjum w Skrzyszowie przygotowani przez P. Lucynę Barszcz i P. Ewę Słobodę.

II miejsce (184,5 pkt.) przypadło uczniom reprezentującym Szkołę Podstawową nr 2 w
Skrzyszowie przygotowanym przez P. Bogumiłę Janigę.

III miejsce (184 pkt.) zajęli najmłodsi uczestnicy konkursu ? pierwszoklasiści z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pogórskiej Woli przygotowani przez P. Monikę Biały.

Pozostałe zespoły także osiągnęły bardzo dobre rezultaty o czym świadczą niewielkie różnice punktowe pomiędzy nimi.

Równocześnie z konkursem dla najmłodszych GCKiB w Skrzyszowie ogłosiło konkurs literacki ?Nowi przyjaciele Misia Uszatka? dla uczniów klas IV-VI ze szkół naszej gminy.
Na konkurs wpłynęło 21 prac. Ich poziom był bardzo wyrównany, a takiej inwencji twórczej jakiej zaprezentowali uczestnicy nie powstydziłby się sam Czesław Janczarski, ojciec książek o Misiu Uszatku. Na pewno chętnie skorzystałby z pomysłów młodych twórców.
Werdykt był trudny, ale musiał zapaść, i tak:
I miejsce zdobył Paweł Stańczyk uczeń klasy IV z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie za opowiadanie ?Przygoda z myszką?.

 

II miejsce zajęła Agnieszka Sysło uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Ładnej za opowiadanie ?Zimowy sen?.
III miejsce przypadło Justynie Stec uczennicy klasy V Szkoły Podstawowej w Łękawicy za opowiadanie ?Miś Uszatek ekologiem?.
Literackimi opiekunami były kolejno Panie: Elżbieta Curyło-Tokarska, Małgorzata Rzegocka, Bernadeta Krajewska.
Nagrody wręczone laureatom zostały ufundowane przez: F.B.H. PIETRAS oraz Firmę Usługowo ? Handlową ?MAL? Janusza Limanowskiego.
Prace odznaczały się nie tylko bogactwem pomysłów młodych twórców, ale także wartościami literackimi i moralnymi. Z utworów przebija duch książek o Misiu Uszatku. W każdej pracy jest motyw dobra, przyjaźni, tolerancji i wrażliwości, a sympatyczny Uszatek nadal pozostaje przyjaznym i dobrodusznym Misiem. Podsumowując, nadesłane prace można z czystym sumieniem zaproponować najmłodszym czytelnikom.

Kolejna propozycja GCKiB to rewizyta biblioteki w skrzyszowskim przedszkolu. Zjawiła się tam Kolorowa Wróżka razem ze swoimi pomocnicami, czyli uczennicami z Ładnej. Podczas zajmującej zabawy w czary przedszkolaki poznawały wiersze zaczerpnięte z twórczości polskich poetów. Dzieci świetnie spisały się w roli adeptów sztuki tajemnej. Przy tym z zainteresowaniem wysłuchały czytanych wierszy i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami przedszkolno- podwórkowymi.

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ładnej dzięki Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie gościła Izabellę Klebańską, autorkę książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. A przy tym także dobranocek, bajek i piosenek. Z wykształcenia autorka jest muzykiem ? ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi. Tworzy programy telewizyjne dla dzieci, opracowuje także scenariusze teledysków muzycznych. Wydała książki ?Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada?, ?Muzyczna zgraja?, ?Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie?, ?Akolada. 8 stopień wtajemniczenia?.
Podczas spotkania z uczniami Pani Izabella przybliżała świat muzyki, poezji, tańca. Recytowała swoje wiersze, grała na skrzypcach, tańczyła z chętnymi uczniami, reżyserowała krótkie scenki oparte na jej wierszach oraz raczyła utworami muzycznymi dołączonymi do swoich książek.

Uczestnicy spotkania, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, dali się porwać propozycjom autorki, która urzekła wszystkich swoją osobowością, różnorodnością zaprezentowanego programu oraz stworzeniem atmosfery zabawy i bliskości.
Po zakończonym spotkaniu uczniowie mieli możliwość zdobycia autografu autorki, z czego
ochoczo skorzystali.

Podsumowaniem Tygodnia Bibliotek był występu młodzieży z Ładnej, która w krótkim i dowcipnym spektaklu przedstawiła perypetie towarzyszące przygotowaniu programu na święto książki, biblioteki i bibliotekarzy.

 
PDF Drukuj Email

21.08.2011


Rusza nabór do projektów edukacyjnych

Gmina Skrzyszów ogłasza nabór na bezpłatne projekty edukacyjne

  • pierwszy skierowany do osób między 25-64 rokiem życia, chętnych do nauki obsługi komputera od podstaw - "Skrzyszowska Szkoła Dojrzałych Informatyków" - zapoznaj się z projektem...
  • drugi dla dzieci i młodzieży od 8-16 lat chętnych do nauki śpiewu oraz gry na instrumentach - "Skrzyszowska Szkoła Muzyków" - zapoznaj się z projektem....

 

Przyjmowanie zgłoszeń od 22 sierpnia 2011r. -pokój nr 4 Urzędu Gminy

w Skrzyszowie

Więcej informacji

Urząd Gminy w Skrzyszowie

33-156 Skrzyszów 642

Tel. 14 632 63 83

www.skrzyszow.pl

 
PDF Drukuj Email

 
PDF Drukuj Email

Protokół z obrad jury Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Twarze"

zobacz zdjęcia...


W dniach 3-7 marca 2011 r. jury Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Twarze" w składzie:

Tadeusz Koniarz - fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich - przewodniczący jury
Jan Gomoła - fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego - członek jury
Marta Garcia-Darowska - artystka - Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie - Francja - członek jury

oceniło 1897 prac 203 autorów zgłoszonych do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I

I miejsca nie przyznano

II miejsce :
Weronika Pawłowska-Tarnów
Maja Kulińska-Częstochowa

III miejsce :
Emilia Węgrzynkiewicz - Szczyrk
Justyna Glińska - Sokółka
Wiktor Bochenek-Tarnów

Wyróżnienia:
Karol Topczewski - Białystok
Klaudia Galus - Ładna

Kategoria II
I miejsce :
Jakub Ochnio - Zgłobice
Arkadiusz Stokłosa - Tarnobrzeg

II miejsce :
Anita Czarniecka - Gdańsk
Paulina Korobkiewicz - Przejma Wysoka
Natalia Bylok - Zamarski Hażlach

III miejsce :
Łukasz Kieroński - Rzuchowa
Sławomir Stępień - Police
Andrzej Borowiec - Lublin

Wyróżnienia:
Agnieszka Puła - Szynwałd, Wiktoria Wojciechowska-Lublin, Szymon Poręba-Tarnów, Kinga Kałuża-Częstochowa, Tomasz Okoniewski-Korczyna, Piotr Pardus-Łódź, Bartłomiej Patelczyk-Gdynia, Dominika Czeczot-Bogumiłowice, Karolina Ćwiękała-Częstochowa, Angelika Zawalska-Grabowiec

Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 99 prac 54 autorów. Ekspozycję oglądać będzie można na Rynku w Tarnowie oraz w Tarnowskim Centrum Kultury od 26 marca 2011r.

Autorzy wystawy:

I kategoria
1.Bartosz Więcek - Rożnów
2.Krzysztof Jerzy Szkurłatowski - Wejherowo
3.Klaudia Galus - Ładna
4.Emilia Węgrzynkiewicz - Szczyrk
5.Karol Topczewski - Białystok
6.Wiktor Bochenek -Tarnów
7.Weronika Pawłowska -Tarnów
8.Maja Kulińska - Częstochowa
9.Piotr Krakowski - Konstantynów Łódzki
10.Szymanek Dominika - Wrocław
11.Justyna Glińska - Sokółka

II kategoria
1.Izabela Matuszyńska - Pszczyna
2.Dominika Czeczot - Bogumiłowice
3.Marta Wiktoria Trojanowska - Radom
4.Ewelina Ura - Sandomierz
5.Bartłomiej Pawelczyk - Gdynia
6.Kamil Strzała - Skrzyszów
7 Natalia Glazer - Gdańsk
8. Jakub Ochnio - Zgłobice
9. Arkadiusz Stokłosa - Tarnobrzeg
10. Hubert Ziółek - Reszel
11. Karolina Jabłońska - Warszawa
12. Dominika Dworszczak - Jabłonka
13. Martyna Pszenniak - Bydgoszcz
14. Agata Ziętarska - Toruń
15. Krzysztof Piotr Szkurłatowski - Wejherowo
16. Marek Matuszczyk - Wierzchosławice
17. Krystian Buła - Myszków
18. Piotr Pardus - Łódź
19. Angelika Zawalska - Grabowiec-Góra
20. Jacek Niewczas - Płoty
21. Tomasz Okoniewski - Korczyna
22. Filip Wawrzyniak
23. Łukasz Kieroński - Rzuchowa
24. Paulina Korobkiewicz - Przejma Wysoka
25. Agnieszka Jaklewicz - Szczecin
26. Natalia Blok - Zamarski Hażlach
27. Piotr Zabłudowski
28. Adam Żołądź Łęg Tarnowski
29. Andrzej Borowiec - Lublin
30. Anna Murawka - Tuchola
31. Mariusz Szczawiński - Częstochowa
32. Wiktoria Wojciechowska - Lublin
33. Agnieszka Puła - Szynwałd
34. Gabriela Bednarz - Skrzyszów
35.Szymon Poręba - Tarnów
36.Joanna Muniak - Łękawka
37.Anita Szczerba -Tarnów
38.Ewa Szczurek -Toruń
39.Michalina Woźniak - Lublin
40.Karolina Ćwikała - Częstochowa
41.Kinga Kałuża - Częstochowa
42.Sławomir Stępień - Police
43.Ilona Podlecka - Kraków

 
«pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia»

Strona 24 z 36

Reklama

Biblioteka w Szynwałdzie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8