Vsmart Extensions
Nowości:
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
PDF Drukuj Email

Wariacje pokonkursowe ? ?Pamiętajmy o ogrodach?

 

W marcu b.r. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie ogłosiło konkurs ?Pamiętajmy o ogrodach? dla właścicieli ogrodów znajdujących się na terenie Gminy Skrzyszów. Dokładny regulamin oraz informacje można było uzyskać na stronie internetowej GCKiB oraz w siedzibie organizatora. Mieliśmy nadzieję i przekonanie, że tak sympatyczny konkurs znajdzie niemałe grono chętnych uczestników. Liczyliśmy na odwagę i spontaniczność właścicieli, na ich chęć zdrowej rywalizacji, pragnienie pokazania swoich dokonań i podzielenia się doświadczeniami z innymi uczestnikami oraz czytelnikami i internautami. Tak się jednak nie stało. Na konkurs wpłynęły tylko dwa zgłoszenia. Z Szynwałdu i Ładnej. Wobec takiej sytuacji zdecydowaliśmy, że konkurs się nie odbędzie i nie powołaliśmy komisji konkursowej. Uznaliśmy natomiast, że osoby które zgłosiły swój akces do konkursu należy nagrodzić za ich odwagę, kreatywność i wrodzone poczucie piękna. Stąd wręczone podczas Dożynek Gminnych w Skrzyszowie nagrody książkowe.

Nadal mamy nadzieję, że tego typu konkursy, mają sens. Liczymy, że duch zdrowej rywalizacji i zabawy jest w stanie wziąć górę nad niepewnością, nieśmiałością czy pesymizmem. Mamy nadzieję ,że mieszkańcy Gminy Skrzyszów potrafią otworzyć się na nowe propozycje i pozytywnie na nie odpowiedzieć lub choćby się do nich ustosunkować . Stare porzekadło ?Siedź w kącie, a znajdą cię? nie jest już dzisiaj aktualne w żadnej dziedzinie życia.

 

 
PDF Drukuj Email

Czas powiedzieć o jeszcze innym wyjeździe, także do Warszawy. Była to wizyta w Teatrze Buffo na musicalu ?Metro?.


?Metro? obchodziło w tym roku swoje dwudziestolecie, mimo to nadal cieszy się popularnością i sympatią widzów. Jego miłośników nadal fascynuje porywająca muzyka Janusza Stokłosy, znane piosenki i nieprzeciętna choreografia Janusza Józefowicza, a grający w nim młodzi aktorzy, ci sprzed dwudziestu lat i obecni, świetnie wpisują się w całość spektaklu, dzięki swojemu talentowi, pasji, żywiołowości i autentyczności.

Historia opowiedziana w ?Metrze? dotyczy marzeń i pasji, rozczarowań i zdrad, młodzieńczych ideałów i władzy pieniądza, ale przede wszystkim ?miłości. Jest tym, z czym mamy najczęściej do czynienia w naszym życiu. Dlatego wydaje nam się tak bliska. I mimo zarzucanej jej obecnie banalności, niedoskonałości ?ujęcia tematu? i braku scenicznego rozmachu (mała scena, słabe efekty specjalne) nadal przyciąga widzów . Czego zresztą najlepszym dowodem był nasz wyjazd do stolicy i rozczarowanie tych osób, dla których zabrakło miejsca w autokarze.

 
PDF Drukuj Email

Całkiem odmienny charakter miała kolejna propozycja. Był to autokarowy wyjazd do Warszawy, a jego celem - zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, zapoznanie się z propozycją planetarium nazwanego przez jego twórców - Niebem Kopernika oraz obejrzenie pokazu multimedialnego w Parku Fontann.

Propozycja okazała się strzałem w dziesiątkę, gdyż jej uczestnicy byli tak zadowoleni z wyjazdu, że swoimi pozytywnymi wrażeniami podzielili się ze znajomymi. A ci pozazdrościli im i zapragnęli doznać podobnych przeżyć. Tym sposobem program został powtórzony.

A było co zobaczyć i czego doświadczyć!

Obiekty Centrum, zarówno z zewnątrz jak i w środku są imponujących rozmiarów. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem mieszczą w sobie różnorakie ekspozycje i propozycje. Cały kompleks składa się z dwóch części: budynku w kształcie litery L o dwóch kondygnacjach naziemnych, mieszczący wystawy stałe i czasowe oraz multimedialne planetarium z kopułą o średnicy 16 metrów usytuowane w bryle przypominającej wyglądem kamień narzutowy.

W Centrum Nauki mieliśmy okazję obejrzeć i przeprowadzić liczne doświadczenia naukowe na interaktywnych wystawach. A tych stałych ekspozycji jest sześć, w nich 450 eksponatów, które aż proszą się aby ich dotknąć, pobawić się nimi i przeprowadzić na nich doświadczenie. Każdy z uczestników znalazł coś, co go zachwyciło, zadziwiło, a przede wszystkim dostarczyło nowych wrażeń, poszerzyło wiadomości czy wręcz dostarczyło całkiem nowych. Dzięki Centrum mogliśmy przeżyć trzęsienie Ziemi, przejechać się na rowerze w towarzystwie ludzkiego szkieletu, wywołać tornado, przelecieć się latającym dywanem, poleżeć na łóżku fakira, przejechać się samochodem ?po kilku głębszych?, przeprowadzić proces uzdatniania wody, odkopać kości dinozaurów, przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa, posłuchać odgłosów rynku w Kalkucie, dźwięków metra i szlifierki, zagrać na harfie, dotrzeć do korzeni cywilizacji, poznać ludzki organizm i funkcje poszczególnych organów. Można by jeszcze długo wymieniać kolejne propozycje, ale najlepiej samemu tego doświadczyć i wybrać się do Centrum. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Chętnych do zwiedzania tego przybytku można liczyć w setki, albo i tysiące. Nas przywitała kilometrowa kolejka oczekujących. My byliśmy w komfortowej sytuacji ? grupa zorganizowana z wejściówkami zarezerwowanymi znacznie wcześniej.

Opinia wszystkich uczestników była zgodna: Centrum to niezwykłe miejsce, a czas w nim spędzony to frajda jakich niewiele. Uczestnicy podkreślali także, że w Centrum należałoby się skupić na szczególnie interesującym nas bloku tematycznym lub wykupić abonament roczny, albo wybrać się powtórnie.

Po dość wyczerpujący pobycie w Centrum odpoczynek znaleźliśmy w planetarium. Tam obejrzeliśmy niebo nad Warszawą oraz wzięliśmy udział w wyprawie Karola Darwina, twórcy teorii o pochodzeniu gatunku oraz doświadczyliśmy zjawiska, jakim jest występowanie czarnych dziur. A wszystko to za sprawą pokazu wyświetlanego na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Dzięki temu mieliśmy wrażenie zanurzenia się w obserwowanym świecie, ocierania się nieomal o zwierzęta i ludzi będących bohaterami prezentowanych filmów. Niesamowitość obrazów potęgował system nagłaśniający rozmieszczony wokół widowni. Jeżeli ktoś z wycieczkowiczów miał za mało wrażeń w Centrum, mógł się poczuć usatysfakcjonowany doznaniami z planetarium Niebo Kopernika.

Przysłowiową kropką nad i było zapewne obejrzenie późnowieczornego pokazu multimedialnego w Parku Fontann. Tańczące w rytm muzyki strumienie wody oświetlone feerią barw budziły zachwyt licznie zgromadzonych widzów. Nie odstraszały nawet rozpryskujące się wodne kropelki porywane przez wieczorny wiatr. Widowisko wzbogacił barwny pokaz filmowy i laserowy odbywający się na ekranie z wodnej mgły. Przewijały się na nim obrazy związane z życiem stolicy oraz jej historią opowiedzianą legendami.

Wszystkie obejrzane podczas obydwu wyjazdów atrakcje znajdują się nad Wisłą, w niedalekiej od siebie odległości, u stóp warszawskiej Starówki, którą zresztą także udało nam się odwiedzić.

 
PDF Drukuj Email

Wakacje?to dobry czas

 

zobacz zdjęcia ...

Okres wakacji to czas sprzyjający wypoczynkowi, wyjazdom i ..leniuchowaniu. Propozycje ciekawego a jednocześnie aktywnego spędzania wakacyjnych dni przygotowało Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

Młodzież z Ładnej i Szynwałdu wybrała się na wędrówkę w Pieniny. Pogoda była wyśmienita, nie doskwierał upał, ani też krople deszczu nie wciskały się za kołnierz.

Wędrówkę górską rozpoczęliśmy w Krościenku.

Dwudziestopięcioosobowa grupa turystów dziarsko i z entuzjazmem zaczęła wspinaczkę, by po ok. 2-3 kilometrach odpocząć i obejrzeć panoramę Krościenka oraz błyszczące w słońcu wody Dunajca. Dalej poprzez las i górskie polany doszliśmy do Góry Zamkowej, gdzie znajdują się pozostałości zamku ?Pieniny?. Ludowe podania głoszą, że został on zbudowany przez Bolesława Wstydliwego dla jego żony Kingi. W grocie powyżej ruin znajduje się figurka świętej Kingi . Z platformy widokowej powyżej ruin zamku rozciąga się widok na Gorce i Lubań.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w kierunku Trzech Koron. Dla większości uczestników droga nie była zbyt trudna. Jednak robiliśmy krótkie postoje dla złapania oddechu, podziwiania widoków i kontemplowania piękna górskiej przyrody. Tym sposobem dotarliśmy do stóp Trzech Koron, gdzie po uiszczeniu opłaty, wspięliśmy się po licznych stopniach metalowej kładki. Zdyszani dotarliśmy na szczyt niewielkiej platformy widokowej zawieszonej na wysokości 982 m n.p.m. Z Trzech Koron rozciąga się imponujący widok na Tatry, Magurę Spiską, Gorce, Pasmo Radziejowej, Dunajec oraz Pieniny. Po stronie słowackiej można dostrzec zabudowania Czerwonego klasztoru z XIV- XVI wieku. Niestety, widoczność nie była najlepsza, gdyż w tym momencie słońce zaspało i nie dane nam było w pełni docenić piękna otaczającego krajobrazu.

Dalsza droga prowadziła już tylko z górki, poprzez Wąwóz Szopczański do Sromowiec Niżnych i na zamek w Niedzicy, w którym obecnie mieści się w nim muzeum. Ekspozycje obejmują autentyczne wnętrza, wystawę poświęconą historii zamku oraz cele więzienne z narzędziami tortur. Z jego istnieniem związane są liczne legendy i prawdziwe wydarzenia historyczne.

Mamy nadzieję, że życzenia, marzenia jakie pojawiły się w naszych sercach i umysłach podczas pobytu w zamku, spełnią się. Tak zapewniała nas pani przewodnik, która opowiedziała nam legendę z tym związaną.

Ostatnim etapem naszej wyprawy była wizyta w ruinach czorsztyńskiego zamku.

W czasach swojej świetności był własnością króla Kazimierza Wielkiego, jednakże piorun, który trafił w zamek w 1770 roku zapoczątkował jego upadek. Obecnie, zabezpieczony jako trwała ruina, dostępny jest zwiedzającym głównie ze względu na swoje malownicze położenie i tarasy widokowe.

 
PDF Drukuj Email

Majowe Święto Bibliotek
zobacz zdjęcia...

Maj, tradycyjnie już kojarzy się nam ze świętem książki, biblioteki i bibliotekarzy. Do zwyczajów wszak należą majowe imprezy związane z książką. Tak też było w naszej gminie.
Gminne Centrum kultury i Bibliotek przygotowało dla najmłodszych czytelników kilka propozycji, z których oni skorzystali za sprawą swoich szkolnych i przedszkolnych opiekunów.

Maj, tradycyjnie już kojarzy się nam ze świętem książki, biblioteki i bibliotekarzy. Do zwyczajów wszak należą majowe imprezy związane z książką. Tak też było w naszej gminie.
Gminne Centrum kultury i Bibliotek przygotowało dla najmłodszych czytelników kilka propozycji, z których oni skorzystali za sprawą swoich szkolnych i przedszkolnych opiekunów.
W gościnnych progach Domu Strażaka w Ładnej odbył się konkurs ?Stanisław Jachowicz
i Czesław Janczarski-dzieciom?. Celem konkursu było przypomnienie i przybliżenie najmłodszym czytelnikom dorobku literackiego Stanisława Jachowicz i Czesława Janczarskiego ze względu na wartości wychowawcze zawarte w ich twórczości, które są uniwersalne i bardzo pożądane we współczesnym świecie.
Konkurs skierowany był do uczniów z klas I ? III szkół podstawowych gminy Skrzyszów. Wzięło w nim udział sześć trzyosobowych zespołów reprezentujących poszczególne szkoły.
Zaproponowane przez organizatora zadania były różnorodne - wnikliwie sprawdzające wiedzę i umiejętności uczestników.
Uczniowie byli ogromnie zaangażowani i przejęci. Zresztą to samo można powiedzieć o towarzyszących im opiekunkach, które przygotowały swoich podopiecznych do konkursu.
Emocje malujące się na twarzach wszystkich zainteresowanych były najlepszym dowodem na to, że duch walki i zdrowej rywalizacji fruwał sobie swobodnie po ładnieńskim Domu Strażaka .

Jury miało bardzo trudne zadanie. Trzeba było jednak podjąć decyzję.

Wyniki literackich i teatralnych zmagań przedstawiają się następująco:
I miejsce (194 pkt.) zdobyli uczniowie reprezentujący Zespół Szkoły Podstawowej nr 1
i Gimnazjum w Skrzyszowie przygotowani przez P. Lucynę Barszcz i P. Ewę Słobodę.

II miejsce (184,5 pkt.) przypadło uczniom reprezentującym Szkołę Podstawową nr 2 w
Skrzyszowie przygotowanym przez P. Bogumiłę Janigę.

III miejsce (184 pkt.) zajęli najmłodsi uczestnicy konkursu ? pierwszoklasiści z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pogórskiej Woli przygotowani przez P. Monikę Biały.

Pozostałe zespoły także osiągnęły bardzo dobre rezultaty o czym świadczą niewielkie różnice punktowe pomiędzy nimi.

Równocześnie z konkursem dla najmłodszych GCKiB w Skrzyszowie ogłosiło konkurs literacki ?Nowi przyjaciele Misia Uszatka? dla uczniów klas IV-VI ze szkół naszej gminy.
Na konkurs wpłynęło 21 prac. Ich poziom był bardzo wyrównany, a takiej inwencji twórczej jakiej zaprezentowali uczestnicy nie powstydziłby się sam Czesław Janczarski, ojciec książek o Misiu Uszatku. Na pewno chętnie skorzystałby z pomysłów młodych twórców.
Werdykt był trudny, ale musiał zapaść, i tak:
I miejsce zdobył Paweł Stańczyk uczeń klasy IV z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie za opowiadanie ?Przygoda z myszką?.

 

II miejsce zajęła Agnieszka Sysło uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Ładnej za opowiadanie ?Zimowy sen?.
III miejsce przypadło Justynie Stec uczennicy klasy V Szkoły Podstawowej w Łękawicy za opowiadanie ?Miś Uszatek ekologiem?.
Literackimi opiekunami były kolejno Panie: Elżbieta Curyło-Tokarska, Małgorzata Rzegocka, Bernadeta Krajewska.
Nagrody wręczone laureatom zostały ufundowane przez: F.B.H. PIETRAS oraz Firmę Usługowo ? Handlową ?MAL? Janusza Limanowskiego.
Prace odznaczały się nie tylko bogactwem pomysłów młodych twórców, ale także wartościami literackimi i moralnymi. Z utworów przebija duch książek o Misiu Uszatku. W każdej pracy jest motyw dobra, przyjaźni, tolerancji i wrażliwości, a sympatyczny Uszatek nadal pozostaje przyjaznym i dobrodusznym Misiem. Podsumowując, nadesłane prace można z czystym sumieniem zaproponować najmłodszym czytelnikom.

Kolejna propozycja GCKiB to rewizyta biblioteki w skrzyszowskim przedszkolu. Zjawiła się tam Kolorowa Wróżka razem ze swoimi pomocnicami, czyli uczennicami z Ładnej. Podczas zajmującej zabawy w czary przedszkolaki poznawały wiersze zaczerpnięte z twórczości polskich poetów. Dzieci świetnie spisały się w roli adeptów sztuki tajemnej. Przy tym z zainteresowaniem wysłuchały czytanych wierszy i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami przedszkolno- podwórkowymi.

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ładnej dzięki Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie gościła Izabellę Klebańską, autorkę książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. A przy tym także dobranocek, bajek i piosenek. Z wykształcenia autorka jest muzykiem ? ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi. Tworzy programy telewizyjne dla dzieci, opracowuje także scenariusze teledysków muzycznych. Wydała książki ?Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada?, ?Muzyczna zgraja?, ?Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie?, ?Akolada. 8 stopień wtajemniczenia?.
Podczas spotkania z uczniami Pani Izabella przybliżała świat muzyki, poezji, tańca. Recytowała swoje wiersze, grała na skrzypcach, tańczyła z chętnymi uczniami, reżyserowała krótkie scenki oparte na jej wierszach oraz raczyła utworami muzycznymi dołączonymi do swoich książek.

Uczestnicy spotkania, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, dali się porwać propozycjom autorki, która urzekła wszystkich swoją osobowością, różnorodnością zaprezentowanego programu oraz stworzeniem atmosfery zabawy i bliskości.
Po zakończonym spotkaniu uczniowie mieli możliwość zdobycia autografu autorki, z czego
ochoczo skorzystali.

Podsumowaniem Tygodnia Bibliotek był występu młodzieży z Ładnej, która w krótkim i dowcipnym spektaklu przedstawiła perypetie towarzyszące przygotowaniu programu na święto książki, biblioteki i bibliotekarzy.

 
«pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia»

Strona 24 z 36

Reklama

Biblioteka w Szynwałdzie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8